برنامه نویسی

زبان سی شارپ چیست؟

زبان سی شارپ چیست؟

بدون شک یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین زبان های برنامه نویسی حال حاضر دنیا سی شارپ نام دارد و بر اساس آخرین تحقیقات صورت گرفته این زبان جزو 5 زبان برنامه نویسی برتر در دنیا می باشد، که همچنین بازار کار بسیار خوبی در ایران دارد. از زبان برنامه نویسی C# می توان برای ساخت برنامه های تحت ویندوز (دسکتاپ)، برنامه های تحت وب،Web service ها، برنامه های موبایل و بازی ها استفاده کرد.

برای توسعه برنامه های ویندوز از طریق زبان سی شارپ می توان از پلتفرم های WinForms،WPF و UWP استفاده کرد. حتی با استفاده از زبان سی شارپ و پلتفرم هایی مانند Xamarin و UWP می توان برای اندروید، iOS و ویندوزفون ها برنامه ایجاد کرد. همچنین فریمورک های ASP.NET MVC و ASP.NET Core دو تکنولوژی برای طراحی و ایجاد برنامه های تحت وب مدرن هستند که امروزه در دنیای برنامه نویسی بسیار پرکاربرد و پر آوازه می باشند. بنابراین اگر تسلط خوبی به زبان برنامه نویسی سی شارپ داشته باشید، شما آمادگی کافی برای شروع یادگیری فریمورک قدرتمند ASP.NET Core را نیز خواهید داشت.

تاریخچه سی شارپ

در سال ۱۹۹۹، شرکت Sun (سان) اجازه استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا را در اختیار شرکت مایکروسافت قرار داد تا در سیستم عامل خود از آن استفاده کند. جاوا در اصل به هیچ پلتفرم یا سیستم عاملی وابسته نبود، ولی مایکروسافت برخی از مفاد قرار داد را زیر پا گذاشت و قابلیت مستقل از سیستم عامل بودن جاوا را از آن برداشت، شرکت سان پرونده ای علیه مایکروسافت درست کرد و مایکروسافت مجبور شد تا زبان شی گرای جدیدی با کامپایل جدید که به ++C شبیه بود را ایجاد کند. در سال ۱۹۹۹ آندرس هلزبرگ گروهی را برای طراحی زبانی جدید تشکیل داد که در آن زمان نامش Cool بود و شبیه زبان C بود اما با خواص شیءگرایی، مایکروسافت در نظر داشت اسم این زبان را برای همیشه Cool قرار دهد، ولی به دلیل مناسب نبودن برای اهداف تجاری این کار را نکرد. در ارائه و معرفی رسمی چارچوب دات نت در سال ۲۰۰۰ این زبان به C# تغییر نام یافت. مدیر و سرپرست طراحان سی شارپ در مایکروسافت آندرس هلزبرگ بود که تجربه قبلی او در طراحی Framework و زبان های برنامه سازی++Borland، Delphi، Pascal، C++ به آسانی در دستورالعمل های سی شارپ قابل رویت است.

چرا سی شارپ؟

دلایل بسیاری برای محبوبیت زبان سی شارپ وجود دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • آسان بودن یادگیری برنامه نویسی سی شارپ

سی شارپ جزء زبان های سطح بالا است و به زبان های برنامه نویسی چون C, C++ و جاوا نزدیک است؛ بنابراین یادگیری این زبان آسان است و شما با داشتن یک منبع مناسب می توانید به خوبی این زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید.

 • استفاده گسترده از زبان سی شارپ برای توسعه برنامه های دسکتاپ (ویندوز) و تحت وب

زبان C# به صورت گسترده برای تولید برنامه های دسکتاپ ، تحت وب و Web service ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ مایکروسافت با خرید شرکت Xamarin قدم بزرگی در مسیر رشد هر چه بیشتر استفاده از زبان #C برداشت. Xamarin امکانی را فراهم کرده است که به سادگی می توان با استفاده از زبان #C برای دستگاه های اندرویدی و iOS اپلیکیشن موبایل تولید کرد.

 • استفاده از زبان سی شارپ برای تولید بازی

زبان سی شارپ به صورت گسترده برای تولید بازی های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 • زبان #C دارای برنامه های تحت وب یکپارچه ای است
 • کدنویسی آسان در نرم افزار ویژوال استودیو که قدرتمندترین IDE موجود برای برنامه نویسی است.
 • زبان برنامه نویسی سی شارپ دارای کتابخانه بزرگی است که می تواند عملکرد سطح بالاتری نسبت به دیگر زبان ها همچون جاوا و C++ ارائه دهد.
 • بازار کار عالی در ایران و خارج از ایران
 • پشتیبانی و بروزرسانی مداوم توسط شرکت مایکروسافت
 • زبان برنامه نویسی C# کاملا شی گرا است.

برنامه نویسی شی گرا (Object Oriented Programming)

برنامه نویسی شی گرا که به اختصار OOP نیز نامیده می شود، در حقیقت منطقی برگرفته از زندگی روزمره ی ما انسان ها است. اگر به اطراف خود بنگرید، اشیای مختلفی را می بینید، پس انسان بر اساس اشیا فکر می کند. در برنامه نویسی شی گرا نیز ما تلاش می کنیم تا مفاهیم برنامه نویسی را همانند اشیای دنیای واقعی مدل کنیم. زیرا ذهن انسان توانایی بالایی در مدل سازی اشیا دارد.

مزایای برنامه نویسی شئ گرا چیست؟

 • افزایش امنیت برنامه
 • کاهش هزینه نگهداری
 • قابلیت استفاده مجدد
 • تحلیل ساده تر برنامه
 • قابلیت سازمان دهی بهینه تر کدها
 • عدم نیاز به نوشتن کدهای تکراری و قابلیت هایی که قبلا پیاده سازی شده اند و صرف جویی در استفاده از منابع
 • قابلیت تقسیم برنامه به برنامه های کوچک تر اما مستقل

همانطور که گفتیم برنامه نویسی شی گرا به شدت به دنیای واقعی ما انسان ها شباهت دارد و نسبت به برنامه نویسی روال گرا ساده تر توسط ذهن انسان درک می شود..

محیط سی شارپ

برای کار با زبان سی شارپ به .NET Framework و یک IDE (محیط توسعه یکپارچه) نیاز دارید.

.NET Framework

پلت فرم .NET Framework سیستم عامل ویندوز برای نوشتن برنامه های مبتنی بر وب و دسکتاپ نه تنها با استفاده از سی شارپ بلکه Visual Basic و Jscript مورد نیاز است، زیرا این پلتفرم قابلیت همکاری زبانی را فراهم می کند. علاوه بر این، .NET Framework به #C اجازه می دهد با هر یک از زبان های رایج دیگر مانند C++، Jscript،COBOL و غیره ارتباط برقرار کند.

IDE ها

مایکروسافت IDE های مختلفی را برای برنامه نویسی #C ارائه می کند:

 1. Visual Studio 2010 (VS)
 2. Visual Studio Express
 3. Visual Web Developer
 4. Visual Studio Code (VSC)

فایل های کد منبع سی شارپ را می توان با استفاده از یک ویرایشگر متن اصلی، مانند Notepad، نوشت و با استفاده از کامپایلر خط فرمان .NET Framework کامپایل کرد.

نسخه های متن باز جایگزین .Net Framework می توانند روی سیستم عامل های دیگر نیز کار کنند. به عنوان مثال،Mono یک کامپایلر #C دارد و روی چندین سیستم عامل از جمله لینوکس، مک، اندروید، BSD، iOS، ویندوز، سولاریس و یونیکس اجرا می شود.

سی شارپ در مقایسه با جاوا

سی شارپ و جاوا زبان های برنامه نویسی سطح بالایی هستند که شباهت های زیادی با هم دارند (و همچنین تفاوت های زیادی). هر دو زبان شی گرا هستند و تحت تأثیر ++C قرار گرفته اند. اما در حالی که سی شارپ برای توسعه برنامه در اکوسیستم مایکروسافت مناسب است، جاوا برای برنامه های وب سمت کلاینت به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفته می شود. همچنین، در حالی که #C ابزارهای زیادی برای برنامه نویسی دارد، جاوا دارای زرادخانه بزرگتری از ابزارها برای انتخابIDE ها و ویرایشگرهای متن است.

سی شارپ برای پروژه های واقعیت مجازی مانند بازی ها، موبایل و برنامه های کاربردی وب استفاده می شود و به طور خاص برای پلتفرم های مایکروسافت و چندین سیستم عامل غیر مبتنی بر مایکروسافت، مانند Mono Project که با Linux و OS X کار می کند ساخته شده است. جاوا برای ایجاد برنامه های پیام رسانی و توسعه برنامه های مبتنی بر وب و سازمانی در اکوسیستم های منبع باز استفاده می شود.

هم سی شارپ و هم جاوا از آرایه ها پشتیبانی می کنند. با این حال، هر زبان از آنها به طور متفاوت استفاده می کند.

زبان برنامه نویسی سی شارپ روی CLR اجرا می شود. کد منبع به بایت کد تفسیر می شود و توسط CLR کامپایل می شود. جاوا روی هر پلتفرمی با کمک JRE (محیط زمان اجرا جاوا) اجرا می شود. کد منبع نوشته شده ابتدا به بایت کد کامپایل می شود و سپس به کد ماشین تبدیل می شود تا در JRE اجرا شود.

جمع بندی درباره زبان سی شارپ

زبان سی شارپ مزایای زیادی دارد که آن را به یک زبان برنامه نویسی مفید در مقایسه با زبان های دیگر مانند جاوا،C یا ++C یا تبدیل می کنند:

 • سی شارپ به عنوان یک زبان شی گرا به شما اجازه می دهد برنامه های مدولار، قابل نگهداری و کدهای قابل استفاده مجدد ایجاد کنید.
 • نحو آشنا
 • توسعه آن آسان است زیرا دارای کلاس غنی از کتابخانه ها برای اجرای روان توابع است
 • همانطور که #C روی CLR اجرا می شود، ادغام با اجزای نوشته شده به زبان های دیگر را آسان می کند
 • ایمن است و امکان از دست دادن داده وجود ندارد زیرا هیچ نوع تبدیلی وجود ندارد
 • شما می توانید کدهای امن بنویسید
 • جمع آوری خودکار زباله سیستم را تمیز نگه می دارد
 • از آنجایی که دستگاه شما باید .NET Framework را برای اجرای #C نصب کند، از چند پلتفرم پشتیبانی می کند
 • پشتیبانی برنامه نویسی اکوسیستم مایکروسافت، توسعه را آسان و یکپارچه می کند
 • هزینه نگهداری کم است، زیرا سی شارپ می تواند برنامه های بومی iOS، Android و Windows Phone را توسعه دهد
 • نحو آن شبیه به C، C++ و Java است و این یادگیری و کار با سی شارپ را آسان تر می کند.
 • مفید است زیرا می تواند برنامه های بومی iOS،Android و Windows Phone را با Xamarin Framework توسعه دهد
 • سی شارپ قدرتمندترین زبان برنامه نویسی برای .NET Framework است


برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران