علمی و آموزشی

چیست؟HTML

چیست؟HTML

html چیست؟

بایستی گفت HTML یک زبان رایانه ای است که برای ایجاد وب سایت، طراحی شده است. پس از طراحی، این وب سایت ها توسط هر کاربری که به اینترنت متصل است، قابل مشاهده خواهد بود. یادگیری آن نسبتاً آسان است و اصول اولیه آن را با یک سرچ ساده، می توانید در اختیار داشته باشید. این زبان دائما در حال بروز رسانی و بازنگری است تا به صورت کامل، خواسته ها و نیازهای کاربرانی که از آن استفاده می کنند را برطرف سازد.

html مخفف چیست؟ زبان نشانه گذاری html مخفف HyperText Markup Language است.

  • HyperText روشی است که شما با استفاده از آن، وب گردی می کنید. با کلیک بر روی متن ویژه ای به نام لینک های پیوندی یا Hyperlink که شما را به صفحه دیگری، هدایت می کند. یعنی می توانید هر زمان که می خواهید با کلیک کردن روی پیوندها به هر مکانی در اینترنت بروید. هیچ نظم و ترتیب خاصی برای انجام کارها وجود ندارد.
  • Markup همان کاری است که برچسب های اچ تی ام ال همراه با متن درون آن، انجام می دهند. آنها آن را به عنوان نوع خاصی از متن، علامت گذاری می کنند (به عنوان مثال متن italicised).
  • اچ تی ام ال یک زبان است و مانند زبان های دیگر، کلمات و روش های خود را دارد.

ابزار آنلاین ویرایشگر HTML

برای استفاده از این ابزارها، در صورتی که بر روی یک سیستم نمی توانید نرم افزار را نصب کنید و یا دسترسی به سیستم اصلی خود ندارید، می توانید از ویرایشگرهای آنلاین، استفاده کنید. این ویرایشگرها هم تقریبا ویژگی های نرم افزارها را به شما، به صورت آنلاین ارایه می دهند.

ویرایشگر html

زبان HTML یکی از معدود زبان هایی هست که توسط انواع مرورگر ها بطور مستقیم خوانده می شود و همین نشانه از پر اهمیت بودن زبان اچ تی ام ال است. اگر علاقه مند به طراحی صفحات وب هستید اولین گام یادگیری زبان Html می باشد، چرا که این زبان به منزله اسکلت و ساختمان صفحات وب است.

به عنوان مثال یک ساختمان را در نظر بگیرید، اولین گام برای ساخت یک ساختمان طراحی و پیاده سازی اسکلت ساختمان می باشد و پس از آن به کمک وسایل و ابزار جانبی نما و ظاهر ساختمان تکمیل می گردد.

در دنیای طراحی صفحات وب سایت نیز اسکلت و زیر بنای صفحات در واقع همان زبان HTML بوده و طراحی نما و زیبا سازی سایت به کمک زبان هایی نظیر CSS انجام می گیرد.

تگ های HTML

انجام هر عملی در HTML به کمک تگ های HTML امکان پذیر می باشد، در اصل این تگ های HTML هستند که به آن قدرت می دهند.

در یک صفحه HTML می توان انواع عناصر از قبیل متن، تیتر، عکس، جدول و … را قرار داد ، که برای هر عنصر باید از تگ مربوط به آن استفاده کرد تا مرورگرها بتوانند با فراخوانی آن تگ و ویژگی های مربوط به آن امکان نمایش تصویری آن کد ها را داشته باشند.

تعداد بیشماری تگ وجود دارد که البته برای طراحی وب سایت لازم نیست تمامی تگ های HTML را بشناسید، حتی طراحان حرفه ای وب نیز ممکن است تمامی تگ ها را حفظ نباشند و در صورت نیاز به دنبال شناخت تگ های جدید بروند.

بنابریان همانطور که گفته شد، تگ ها در HTML میتوانند لینک ها، لیست ها، پاراگراف ها، جداول، عکس و همه چیز را بسازند و شما با استفاده از تگ هاست که می توانید صفحات وب خود را اسکلت بندی کرده و به نمایش بگذارید.

فایل اچ تی ام ال چیست؟

در واقع فایل html فایلی است که شما پس از یک کدنویسی حرفه ای برای طراحی سایت، با فرمت .html ذخیره می کنید.

همانطور که پیش تر گفته شد، شما در فایل های html به کمک تگ ها و اتریبیوت ها می توانید متن، تصویر، صوت و سایر پسوند های مختلف را به طور ترکیبی در کنار هم داشته باشید و حتی بین آن ها توسط لینک، پیوند ایجاد نمایید.

HTML5 چیست؟

HTML5 در حال حاضر جدید ترین نسخه HTML می باشد که مورد تایید شبکه جهانی وب (W3C) است و قابلیت های خوب آن باعث شده تا برنامه نویسان حرفه ای برای طراحی صفحات وب از HTML5 استفاد نمایند.

در حال حاضر HTML5 با CSS3 همراه بوده و همچنان در حال توسعه و پیشرفت است.

ارتباط html با css:

ما برای طراحی ظاهر سایت به شکل دلخواه از CSS استفاده می کنیم و برای اینکار یکسری صفات تعریف شده در سی اس اس را به تگ های اچ تی ام ال نسبت می دهیم.

در واقع CSS زبانی برای توصیف ظاهر صفحات وب شامل رنگ ها، چارچوب پیرامون عکس، نشانگر ماوس، آرایش و فونت ها (اندازه، رنگ، نوع) است.

با استفاده از CSS می توان نمایش صفحه را برای انواع مختلف دستگاه ها مانند صفحات بزرگ، صفحات کوچک و پرینترها تنظیم کرد که این کار را ریسپانسیو سازی می گویند.

و در اخر

مزایا و معایب زبان HTML چیست ؟

همانطور که گفته شد اچ تی ام ال یک زبان برنامه نویسی نیست. با این حال اچ تی ام ال در کنار css و js هسته اصلی یک وب سایت را تشکیل می دهند.

بنابریان زبان نشانه گذای HTML هم دارای محدودیت ها و مزایایی است. اما مزایا و معایب زبان HTML چیست؟ اگر این زبان دارای مشکلاتی است، چرا زبان شماره یک طراحی وب سایت به شمار می رود و تمام طراحان وب سایت باید از یادگیری html چیست شروع کنند.

مزایای HTML :
  • قابلیت اجرا در تمام مرورگرها
  • یادگیری آسان و لذت بخش
  • متن باز و رایگان بودن
  • ادغام آسان با زبان های سمت سرور مثل php
معایب HTM :
  • نیاز به طراحی جداگانه هر صفحه به دلیل نبود قواعد منطقی برنامه نویسی
  • استاتیک بودن و وابستگی به زبان های سمت سرور برای تعامل با کاربر
  • ضعف در پشتیبانی از مرورگرهای قدیمی.

برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران