تکنولوژی

کسب اطلاعات دامنه از طریق whois

کسب اطلاعات دامنه از طریق whois

تا قبل از سال 1999 فقط یک شرکت به نام Network Solutions متولی ثبت اسامی با پسوندهای .org یا .net ، .com بود. در سال 1999 بنگاه جهانیICANN تصمیم گرفت که فرآیند ثبت نام را از حالت انحصاری درآورده و تحت یک روال قانونی ، ثبت نامهای حوزه در شبکه اینترنت را به شرکت های واجد شرایط واگذار نماید تا در یک جوّ رقابتی سرویس های بهتری به مشتریان عرضه شود. پس از این تصمیم صدها شرکت در عرصۀ ثبت نامهای حوزه به رقابت پرداختند. تا جائی که برخی از شرکت ها هزینۀ ثبت نام را به صفر رساندند. (ثبت نام رایگان در ازای دریافت مقداری فضا بر روی سایت وب متقاضی ثبت نام)

فهرست کامل شرکت های ثبت دهنده های نام (با پسوندهای .org یا .net ، .com) در آدرس http://www.internic.net/alpha.html ارائه شده است.

اوّلین گام در شناسائی هویت صاحبان یک آدرس حوزه با پسوندهای .org یا .net ، .com مراجعه به سایت http://www.internic.net/whois.html به کاربران اجازه داده شده است تا در مورد نام یک موسسه یا نام حوزۀ آن جستجو کنند. بعنوان مثال فرض کنید یک نفوذگر بخواهد در مورد نام shoudisstuff.com اطلاعاتی را کسب نماید.

نفوذگر با مراجعه به آدرس فوق الذکر نام مورد نظر خود را وارد کرده و مجموعه ای از اطلاعات در مورد آن بدست می آورد. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

  • نام شرکت ثبت دهندۀ نام
  • نام سرویس دهندۀ whois
  • نام سرویس دهنده های نام شرکت یا موسسۀ صاحب نام

نفوذگر پس از یادداشت کردن این اطلاعات ، نام شرکت ثبت دهنده که موسسۀ هدف از طریق آن اقدام به ثبت نام کرده است را بخاطر میسپارد تا اطلاعات بیشتر را با مراجعه به سایت وب آن شرکت بدست آورد.

قبل از آنکه تشریح کنیم نفوذگر در ادامۀ جستجو چه کاری انجام میدهد باید ببینیم که چگونه میتوان در مورد آدرس هائی که پسوندی غیر از .org یا .net ، .com دارند، جستجو کرد:

بسیاری از مؤسسات و شرکت ها نام های حوزه را در کشور خود ثبت داده اند و در انتهای نام آنها پسوند کشور متبوعشان درج شده است.

برای تحقیق در مورد این آدرس ها میتوان از سرویس دهندۀ جهانی AllWhois در آدرس زیر استفاده کرد:

http://www.allwhois.com/home.html

در این سایت اطلاعات مربوط به ثبت دهندههای نام 59 کشور دنیا ارائه میشود. (از ac. متعلق به ایرلند تا .yu متعلق به یوگسلاوی) نفوذگر با مراجعه به این سایت اطلاعات لازم در مورد موسسۀ ثبت کنندۀ نام شبکۀ هدف را بدست می آورد.

برای جستجوی اطلاعات در مورد اسامی موسسات نظامی آمریکا با پسوند .mil نیز میتوان به http://whois.nic.mil مراجعه کرد. در مورد آدرس های دانشگاهی یا تحقیقاتی در آدرس زیر به جستجو و تحقیق پرداخت:

http://www.networksolution.com/

در مورد آدرس های متعلق به ادارات دولتی آمریکا نیز میتوان به آدرس زیر مراجعه کرد:

http://whois.nic.gov

محمد

محمد

برنامه نویس و کارشناس شبکه
دیدن ادامه مقالات

کارشناس شبکه و نرم افزار


برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران