تکنولوژی

اینترنت ماهواره ای استارلینک_بخش دوم

اینترنت ماهواره ای استارلینک_بخش دوم

انتقادها از استارلینک

در زمان کوتاه فرستادن ماهواره های استارلینک به فضا، تمام ناظران مانند کاربرانِ مشتاق اینترنت پرسرعت مشغول تعریف و تمجید از spaceX نبوده اند. در این بین افراد زیادی مانند علاقه مندان به اخترشناسی، اقدام spaceX برای فرستادن هزاران ماهواره به مدارهای پایینی زمین را مورد انتقاد قرار دادند. دغدغه ی این افراد از یک طرف مسئله ی ایجاد زباله های فضایی و از طرف دیگر آلوده شدن بصری آسمان شب برای رصدهای نجومی در آینده است.

spaceX در جواب به این انتقادها می گوید ارتفاع عملیاتی ماهواره های استارلینک آن قدر پایین است که حتی اگر همه ی آن ها در مدار آسیب ببینند یا در برخورد با یکدیگر و دیگر ماهواره ها باعث ایجاد اثر کسلر شوند، ظرف زمان کوتاه (فقط چند سال) تمام بقایای ماهواره ها با ورود به جو زمین و سوختن در اتمسفر، از بین می روند و زباله ای در فضا باقی نخواهد ماند.

در ارتفاع 500 کیلومتری از سطح زمین با اینکه شرایط نزدیک به خلاء است، اما سرعت بسیار زیاد ماهواره ها (حدود 21 ماخ یا 7 برابر سرعت گلوله) موجب می شود حتی وجود مقادیر بسیار کمی از گازهای جو زمین در این مدار نیروی درگ قابل توجهی روی ماهواره به وجود بیاره. به همین علت ماهواره هایی که در این مدار هستند باید دائما مدار خود را افزایش دهند واگرنه به مرور زمان و کم شدن از ارتفاع مداری مجددا وارد جو زمین می شوند و در آن می سوزند.

از طرف دیگر نگرانی علاقه مندان به ستاره شناسی درباره ی استارلینک نیز بی جواب نیست:

در ابتدا اینکه عکس ها و فیلم هایی که از استارلینگ در شبکه های اجتماعی وایرال می شوند، همه مربوط به لحظاتی بعد از غروب یا قبل از طلوع خورشید و مدت کوتاهی بعد از قرار گرفتن ماهواره ها در مدار 200 کیلومتری (در فاز اولیه ارتفاع گیری) هستند. بعد از رسیدن به ارتفاع عملیاتی 500 کیلومتری، درخشش ماهواره های استارلینک بسیار کم میشود و دیگر با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند.

دوم اینکه بیشتر اخترشناسی نوین همین الان هم با استفاده از ماهواره های مستقر در مدار و تلسکوپ های فضایی (مانند هابل، چاندرا ، تس)انجام می شود؛ که استارلینک روی آن ها تأثیری ندارد. بقیه ی تلسکوپ های زمینی هم با دانستن اطلاعات دقیق مداری استارلینک و با استفاده از الگوریتم های کامپیوتری، میتوانند تصاویر و رصدهای خود را اصلاح کنند.

با همه ی این تفاسیر، spaceX با تغییراتی در رنگ و نوع پوشش ماهواره و همچنین مجهز کردن ماهواره های جدید به ویزور (visor) شاخص آلبیدو یا انعکاس استارلینک را به شدت کاهش داده است تا دوستداران آماتور اخترشناسی و آسمان شب و همه بتوانیم همچنان از آسمان شب لذت ببریم.

استارلینک برای چه کسانی خواهد بود؟

با نگاه به اینکه سرعت استارلینک با استانداردهای کشورهای پیشرفته متوسط است و ازلحاظ قیمتی هم جزو گران ترین سرویس های اینترنت به شمار می رود، پس spaceX استارلینک را برای چه کسانی و چه بازار هدفی درنظر گرفته است؟

ساکنان مناطق دوردست

این نکته را باید بگویم که حتی در کشورهای پیشرفته نیز هنوز اینترنت پرسرعت به بسیاری از مناطق دورافتاده نرسیده است. درسته که سرعت اینترنت در شهرهای بزرگ کشورهای پیشرفته بسیار بالا هست و خدمات فیبر نوری با سرعت گیگابیتی دسترسی به اینترنت را مانند دسترسی به شبکه ی خانگی و اداری کرده است، اما به علت وسعت بسیار زیاد کشورهایی مثل آمریکا، کانادا، استرالیا و روسیه، سرویس دهی به تمام نقاط کشور بسیار سخت یا غیرممکن است .

براساس آماری که درسال 2017 منتشر شده بود، 35 درصد یا 22 میلیون نفر از آمریکایی هایی که در مناطق غیر شهری زندگی می کنند، هنوز دسترسی به اینترنت ندارند .

به همین دلیل است که دولت ها تشویقی مالی زیادی برای شرکت هایی که بتوانند به این مناطق اینترنت برسانند درنظر گرفته اند. برای نمونه دولت آمریکا به شرکت هایی که بتوانند اینترنت پرسرعت برای مناطق غیر شهری فراهم کنند،16 میلیارد دلار سود می دهد. استارلینک برای رساندن اینترنت به این مناطق و این افراد گزینه ای بسیار خوبی است.

بازارهای مالی و کاربرد نظامی

تأخیر اینترنت برای بازارهای مالی به قدری مهم است که حاضرند برای کم کردن حتی چند میلی ثانیه ای آن میلیون ها دلار هزینه کنند. برای نمونه هایبرنیا و هواوی در سال 2011 برای اینکه زمان ارتباط بین بازارهای مالی لندن و نیویورک را تنها 5 میلی ثانیه کم کند،طی پروژه های 400 میلیون دلاری ، 3000 مایل کابل فیبر نوری از زیر اقیانوس اطلس رد کردند؛ یعنی 400 میلیون دلار هزینه، تنها برای کاهش 5 میلی ثانیه ای تأخیر.

بازارهای مالی حاضرند برای کاهش زمان تأخیر ارتباط اینترنتی خود میلیون ها دلار هزینه کنند

با توجه به شبیه سازی هایی که مارک هندلی ، استاد دانشگاه UCL از توپولوژی شبکه استارلینک انجام داده است ، استارلینک با همین ساختار فعلی خود نیز می تواند زمان تأخیر مسیر مذکور (لندن-نیویورک) و مسیرهای مشابه را از فیبر نوری نیز بیشتر کم کند. می توان تصور کرد بازارهای مالی در سرتاسر جهان برای استفاده از استارلینک و کم کردن میزان تأخیر اینترنت خود حاضر باشند هزینه ی هنگفتی به spaceX بپردازند.

استارلینک در فاز اول خود از ارتباط بین ماهواره ای لیزری یا Laser Link استفاده نمی کند. این یعنی زمان تأخیر فعلی با استفاده از ارتباط با ایستگاه های زمینی به دست آمده است و در نسخه های بعدی امکان کم کردن بیش ازقبل زمان تأخیر اینترنت استارلینک وجود دارد.

استارلینک برای عملیات نظامی در نقاط دورافتاده نیز ایده آل هست به همین دلیل است که حتی قبل از عملیاتی شدن پروژه،ارتش آمریکا از همین حالا برای استفاده از استارلینک با spaceX قرار داد امضا کرده است.

در واقع ، استارلینک در فاز ابتدایی قصد دارد تا به مناطق دورافتاده اینترنت برساند و به مشتری های خاص تجاری، دولتی و نظامی سرویس بدهد ؛ نه اینکه با ISP های سنتی رقابت کند.


بخش اول را بخوانید


برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران