تکنولوژی

اینترنت ماهواره ای استارلینک_بخش سوم

اینترنت ماهواره ای استارلینک_بخش سوم

زمان عرضه استارلینک

spaceX از اکتبر 2020 (آبان 99) فاز بتای عمومی اینترنت ماهواره ای خود را شروع کرده و عده ای از افرادی که قبل از این در سایت استارلینک ثبت نام کردند و ساکن آمریکای شمالی بودند، این امکان را داشتند که با پرداخت هزینه اشتراک و تهیه ی آنتن از اینترنت استارلینک استفاده کنند. اگر همه چیز مطابق برنامه انجام شود، اینترنت استارلینک از آگوست 2021 برای همه ی کاربران در مناطقی که تحت پوشش است به صورت تجاری عرضه خواهد شد.

قیمت اینترنت ماهواره ای استارلینک

spaceX در تاریخ 28 اکتبر 2020 دعوت نامه ی بتای عمومی استارلینک را برای کسانی که قبل از این ثبت نام کرده بودند فرستاد تا هزینه ی استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک و قیمت دیش (آنتن آرایه فازی) آن پس از مدت ها، رسما مشخص شود.

بر اساس اعلام spaceX کاربران بتای عمومی 499 دلار برای استفاده از آنتن مخصوص اینترنت استارلینک باید بپردازند همچنین ماهیانه 99 دلار بابت حق اشتراک آن باید پرداخت کنند.

استارلینک در ایران

درسته که ازلحاظ تئوری می توانیم از اینترنت ماهواره ای در هرکجای دنیا استفاده کنیم و تنها وسیله ی مورد نیاز آن داشتن یک آنتن است، اما spaceX خیلی واضح چندین بارگفته است که قصد ندارد اینترنت ماهواره ای را بدون اجازه ی دولت ها ارائه کند.

گویین شاتول (Gwynne Shotwell) رئیس و مدیر ارشد عملیاتی spaceX قبل از این گفته بود که شرکتش قصد ندارد قوانین کشورها را بشکند و به همین علت این شرکت از همین حالا در حال مذاکره ی کشور به کشور و دولت به دولت برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای است.

البته حتی اگر spaceX در مذاکره با مسئولان ایرانی بتواند موفق به کسب اجازه ی سرویس دهی در ایران شود، خیلی احتمال آن پایین است که به علت تحریم های آمریکا بتواند « به صورت رسمی» سرویس اینترنت خود را در ایران ارائه کند.

اما اگر ساکنان کشوری که در آن استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک ممنوع است یا spaceX در آن کشورنمی تواند به صورت رسمی سرویس ارائه کند، به صورت غیر قانونی آنتن استارلینک را وارد کشور خود کنند چه می شود؟

آنتن های استارلینک با توجه به ماهیت شان باید از وضعیت دقیق جغرافیایی خود اطلاع داشته باشند تا بتوانند با تنظیم خودکار زاویه ی دیش (تنها هنگام راه اندازی اولیه) در بهترین شرایط برای ارتباط با ماهواره قرار بگیرند. که این یعنی spaceX اگر بخواهد می تواند از موقعیت جغرافیایی هر کدام از آنتن های استارلینک باخبر شود و آنتن هایی که در کشورهای غیرمجاز هستند را از دسترس خارج کند. حتی اگه این کار هم ناممکن بود، spaceX می تواند ماهواره های خود را به گونه ای تنظیم کند که موقع عبور از برخی کشورها سیگنالی ارسال نکنند؛ مخصوصا کشورهایی مثل روسیه، چین و هند که قابلیت از بین بردن ماهواره در مدار را دارند و spaceX هم علاقه ای ندارد تا با این کشورها ایجاد تنش کند.

: (1399/11/25) ایلان ماسک در جواب به توییت یک کاربر ایرانی درباره ی امکان استفاده ی مردم ایران از اینترنت ماهواره ای استارلینک نوشت: «تا جایی که بتوانیم پشتیبانی می کنیم»

We will support as best we can

— Elon Musk (@elonmusk) March 14 , 2021

(09/05/1400) :درست زمانی که بحث طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران» بسیار داغ شده ، تعداد زیادی از کاربران ایرانی از محدودشدن دسترسی به اینترنت آزاد و سرویس های جهانی نگران هستند و این باعث می شود موضوع «اینترنت ماهواره ای» و مخصوصا استارلینک، یک بار دیگر برسر زبان ها افتاده است. یکی از علت هایی که این بار موجب شده تعداد زیادی به ارائه ی رسمی خدمات استارلینک در ایران امیدوار باشند، نمایش نام برخی از مناطقی در ایران، درصورت سرچ آن ها در صفحه ی اول سایت استارلینک است.

اما مکان هایی که در این لیست وجود دارند ، تنها پیشنهادهایی برای راحت تر کردن قابلیت جستجو است و وقتی روی آن ها کلیک بشود پیام «استارلینک هنوز در محدوده ی شما دردسترس نیست (Starlink is not yet available in your area) مواجه می شوید.»

همچنین ، اشخاص شیاد و فرصت طلب هم از عطش کاربران برای رسیدن به اینترنت پرسرعت، باکیفیت و بدون محدودیت سوء استفاده میکنند و ادعای فروش اشتراک و تجهیزات استارلینک را دارند.

کلاهبرداری کانال های تلگرامی با ادعای فروش تجهیزات و آنتن استارلینک

ممکن است شما هم تصاویری از بسته ی آنتن ماهواره ی استارلینک دیده باشید ، همه ی عکس هایی که در سایت هایی مانند دیوار، کانال های تلگرامی و... به عنوان نمونه ی عکس بسته ی آنتن استارلینک در ایران از آن ها استفاده می شود (جعبه ی استارلینک روی فرش)، درواقع عکسی یکسان مربوط به پست کاربری آمریکایی در ردیت است.

پرسش های متداول

اینترنت ماهواره ای استارلینک چه زمانی عرضه می شود؟

اینترنت ماهواره ای استارلینک در حال حاضر در فاز بتا (آزمایشی) است و در نیمه دوم سال 2021 میلادی به صورت تجاری عرضه می شود.

سرعت اینترنت ماهواره ای استارلینک چقدر است؟

با توجه به نتایج آزمایش های اولیه، سرعت دانلود بین 60 تا 100 مگابیت بر ثانیه است و به گفته spaceX این سرعت تا بالای 100 مگابیت بر ثانیه نیز افزایش خواهد یافت.

قیمت اینترنت ماهواره ای استارلینک چقدر است؟

هزینه اشتراک اینترنت ماهواره ای استارلینک در فاز بتا ماهیانه 99 دلار و قیمت آنتن آن 499 دلار است.

آیا اینترنت استارلینک در ایران دردسترس است؟

اینترنت استارلینک با توجه به قوانین ایران و تحریم های آمریکا بعید است به صورت قانونی در ایران دردسترس قرار بگیرد.

بخش آخر


برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران