برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی lisp

زبان برنامه نویسی lisp

معرفی زبان برنامه نویسی lisp

زبان برنامه نویسی lisp یکی از زبان های برنامه نویسی هوش مصنوعی است که در سال 1985 توسط جان مک کارتی(زمانی که در موسسه فناوری ماساچوست بود ) ابداع شد .این زبان مانند برخی از زبان های برنامه نویسی مانند prolog عموما به منظور طراحی کد های هوش مصنوعی به کار گرفته می شود .این زبان برای اولین بار توسط استیو راسل(یکی از بزرگترین دانشمندان رایانه که از بزرگترین توسعه دهندگان زبان برنامه نویسی lisp نیز بوده است) بر روی کامپیوتر IBM 704 اجرا شد و توسعه یافت . در دهه های ۱۹۸۰الی ۱۹۹۰، اما تلاش هایی برای ادغام کار گروه های پیاده سازی مختلفی که جایگزین Maclisp شدند، مانند ZetaLisp و NIL انجام شد و در نتیجه این برناکه نمود کمتری پیدا کرد . با این وجود امروزه بسیاری از نرم افزار های مهندسی مانند autocad و همچنین نرم افزار emacs (یکی از نرم افزار های ادیت متن برای سیستم تولید POSIX که بر روی سیستم عامل های لینوکس ، ویندوز، macOS و BSD قابل اجرا می باشد )با این زبان برنامه نویسی طراحی و توسعه داده شده اند.

lisp چیست؟

لیسپ بعد از fortran دومین و بزرگترین زبان سطح بالا است که در آن تغییرات بسیار زیادی به وجود آمده و امروزه شما می توانید انها را با گویش های مختلفی بیان کنید.دو تا از گویش های معروف این زبان lisp common lisp و scheme می باشد

ویژگی های زبان برنامه نویسی لیسپ

 • قابلیت استفاده از شی گرایی با قدرت بالا
 • انتزاعی و قابل معنا کردن
 • قدرت ایراد گیری بالا
 • دارای بروزرسانی های پویا و زنده
 • امکان گسترش و توسعه دادن در سطح بالا
 • دارای طیف گسترده ای از انواع داده ها (اشیا ، لیست ها، بردار ها ،انواع نمودار ،آرایه های قابل تنظیم ، نمادها و ...)
 • دارای ساختار های کنترلی گسترده
 • دارای لیست عبارت های نمادین
 • عبارت های لاندا
 • لیست ها و cons

به طور کلی به زبان برنامه نویسی لیست زبان تحلیل داده های لیستی نیز گفته می شود از این جهت که شما با داده های سازماندهی شده ای سر و کار دارید که بصورت بخش های لیست شده روبه روی شما قرار دارند.برخی از گویش های این زبان برنامه نویسی قابلیت شی گرایی نیز دارند (مانند common lisp)

داده های lisp

همانطور که گفته شد زبان برنامه نویس لیست یکی از گسترده ترین زبان ها از نظر نوع داده است که نه تنها داده های معمول و قابل ملاحظه در هر برنامه ای را دارا می باشد بلکه بسیاری از داده های مخصوص خود را نیز دارا است .

داده های عددی: این برنامه مانند عموم زبان های برنامه نویسی دارای انواع مختلفی از داده های عددی می باشد . داده هایی همچون اعداد اعشاری صحیح و ... از جمله داده هایی هستند که شما میتوانید در این زبان برنامه نویسی مشاهده کرده و از آنها در انواع برنامه هایتان استفاده کنید .حتی در این زبان می توان با اعداد بسیار بزرگ نیز کار کرد بدون آنکه از سرریز کردن آنها ترسید ، بنابراین این برنامه امکان توسعه این مورد را هم به شما می دهد.

داده های کاراکتری: این نوع از داده ها نیز کاربرد های بسیاری چه در این زبان برنامه نویسی و چه در سایر زبان ها دارد .کاراکتر هایی از جمله : >< +=- و ... نقش اساسی ای در طراحی یک کد ایفا می کنند و از این جهت این زبان یکی از بهترین زبان ها می باشد.

داده های منطقی: مانند بولین ها در بان هایی مانند پایتون این زبان نیز دارای دو حالت عمومی true و false می باشد که کاربرد بسیاری در طراحی کد دارد.

در نهایت زبان برنامه نویسی لیسپ یکی از زبان های توسعه هوش مصنوعی است که با استفاده از ساختار های نمادی و منطقی توانسته نقش مهمی در این زمینه ایفا کند و تاکنون ابزار های کاربردی بسیاری تنها با همین زبان برنامه نویسی توسعه داده شده اند.


برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران