برنامه نویسی

یا سئو معنای Semantic SEO

یا سئو معنای Semantic SEO

سئو معنایی چیست؟

موتورهای جستجو گر گوگل در گذشته با توجه به کلمات کلیدی و تعداد تکرار آنها یک نوشته را تحلیل میکردند و از این روی نحوه رتبه گرفتن یک مقاله در گوگل بر همین اساس بود. لازم به ذکر است توجه تنها به کلمات کلیدی و طول آنها مشکل ساز بود. برای مثال تصور کنید کلمه ای دو معنا داشته باشد یا یک کلمه در چند موضوع مختلف به کار رود، علاوه بر این، در زبان های دیگر مثلا انگلیسی ممکن است یک کلمه به عنوان فعل یا اسم در جایگاه های مختلف استفاده شود و این موضوع باعث میشد گوگل نتایج دور از ذهن کاربر را نمایش دهد. امروزه علاوه بر توجه موتورهای جستجو گر گوگل به کلمات کلیدی ، به مفهوم و سطح یک محتوا در اینترنت توجه میشود تا نزدیک ترین نتیجه را به کاربر نشان دهد.

اساس و الگوریتم سئو معنایی

در سئو معنایی از الگوریتم مرغ مگس خوار استفاده شده است که باتوجه به مفهوم سئو معنایی هدف آن داشتن درک بهتری از محتوا ها می باشد. دلیل نام گذاری این الگوریتم شباهت فعالیت آن با پرنده ای تیز و با دقت است که مرغ مگس خوار نام دارد . این الگوریتم اولین بار در سال ۲۰۱۳ منتشر شد که موتورهای جستجوگر گوگل را وادارمیکرد بررسی دقیق از یک محتوا را انجام دهد.

یکی دیگر از الگوریتم ها که در سال ۲۰۱۵ به روز رسانی شد الگوریتم رنک برین بود و به موتور های جستجو گر گوگل کمک کرد تا با توجه به صفحاتی که کاربران دنبال و جستجو میکنند بهترین نتیجه را به آنها نشان دهد.

برت یک الگوریتم دیگر است که در سال ۲۰۱۹ عرضه شد.Bert در شناسایی و پردازش دقیق متن و کلمات و همینطور رابط های آنها کاربرد دارد. این الگوریتم ازNLP استفاده میکند و داده های مهم را به بهترین شکل پیدا می کند.

بهینه ساختن موتور های جستجو معنایی

با استفاده از سمنتیک سئو میتوان سایتی قدرتمند داشت و رتبه خوبی از گوگل کسب کرد. برای اینکار باید به چند مورد توجه داشته باشید:

طول محتوا

یکی از مواردی که اول از هر چیزی باید به آن توجه کنید طول محتوا است. این روش ابتدایی ترین راه برای ثابت کردن محتوای خوتان به گوگل میباشد. از آنجایی که محتوای شما مدام با محتوای وب سایت های دیگر در حال مقایسه است هر چه محتوای شما طول بیشتری داشته باشد از نظر گوگل محتوای کامل تری است.

خوشه ها و لینک ها

لینک ها و خوشه ها میتوانند موضوعاتی نزدیک به موضوع وب سایت شما باشند که علاوه بر محتوای اصلی میتوانید لینک های دیگری در رابطه با این خوشه ها در سایت خود قرار دهید تا کاربران بتوانند محتوا های دیگر شما که دارای موضوعات پیوسته و شبیه به هم هستند را مشاهده کنند.

استفاده از کلمات مشابه در معنی

همانطور که میدانید امروزه اساس کار موتور های جستجو گر گوگل تنها اهمیت به طول محتوا و کلمات کلیدی نیست و گوگل قادر است با توجه به سوالات کاربر نزدیک ترین پاسخ ها را به وی نمایش دهد. به همین دلیل استفاده از کلماتی که در یک موضوع مشخص میتوانند کاربرد داشته باشند ضروری است.

پاسخگویی به سوالات متداول کاربران

اگر دقت کرده باشید هنگامی که موضوعی را در گوگل سرچ میکنید علاوه بر وب سایت های مختلفی که به شما نشان داده میشود ، بخشی به نام people also ask وجود دارد. شما میتوانید با پاسخ دادن به سوالات موجود در آن قسمت در محتوا خود کاربران را برای مدت زمان بیشتری در وب سایت خود نگه دارید و این برای گوگل به این معنا است که محتوا شما کارآمد بوده است.

استفاده از ابزارها

هم اکنون ابزار های مختلفی به صورت رایگان وجود دارند که با استفاده از هوش مصنوعی میتوانند کار هایی مثل اندازه گیری طول محتوا ، ویرایش متن و همچنین یافتن کلماتی که بیشترین سرچ را داشته اند انجام دهند. استفاده از این ابزار ها ایرادات احتمالی وب سایت شما را بر طرف میکند و رتبه آن را بالا تر میبرد. برای نمونه:

Google Search Consoles

با استفاده از این ابزار میتوانید رتبه سایت خود، آمار کاربرانی که وارد سایت شده اند و این اینکه آیا سایت شما برای آنها کارآمد بوده یا نه را متوجه شوید.

Keywordtool.io

این سایت به شما کلمات کلیدی پیشنهاد میدهد. نحوه کار این سایت به این صورت است که شما یک کلمه کلیدی یا اصلی در مورد موضوع محتوا به سایت میدهید و کلمات کلیدی دیگری دریافت میکنید.

Majestic Seo & Ahrefs

این دو ابزار به شما کمک میکند تا مسائل مرتبط با لینک های داخلی و خارجی سایت را بررسی کنید.

بررسی مقالات دیگر

در این روش شما ابتدا مقالات دیگررا برسی میکنید و سوالاتی که به نظرتان ممکن است به فکر کاربران برسد را در محتوای خود به صورت کامل و جامع پاسخ دهید. همچنین برای داشتن یک وب سایت با رتبه بالا لازم است که تعداد کمی مقاله بسنده نکنید . برای مثال به مقالات با زبان مرجع نیز رجوع کنید و و اطلاعات خود را به روز تر کنید.

در نظر گرفتن اهداف کاربران

شما باید بدانید کاربرانی که به سایت شما سر میزنند چه کسانی هستند. این موضوع را به سادگی میتوان از مضمون محتوا دریافت کرد. برای مثال اگر وب سایتی دارید که برای گروه سنی نوجوانان مناسب است باید هدف آنها برای مراجعه به سایت خود را بدانید. علاوه بر این نوشتار و لحن مناسب شما در جملاتی که تولید کرده اید بسیار در جذب کاربران اهمیت دارد. در نهایت سعی کنید از موضوعات روز اطلاعات کسب کنید و از آنها در محتوای خود به درستی استفاده کنید.

ساختن محتوا با رعایت اصول سئو معنایی

  • ابتدا تحقیقات لازم در مورد سئو معنایی را انجام دهید و ابهامات موجود را رفع کنید. برای داشتن وب سایتی معتبر باید به نحوه جستجومعنایی و نگارش اشراف داشته باشید.
  • پاراگراف های کوتاه معمولا مخاطبان را بهتر جذب میکند. بهتر است پاراگراف ها کوتاه و کارآمد باشند.
  • دو کلمه کلیدی که بر احساس محتوا کاربران ممکن است سرچ کنند را مشخص کنید.
  • از کلمات کلیدی استفاده کنید و سعی کنید از لینک های وب سایت های دیگر خود برای اتصال به آن استفاده کنید.
  • محتوا باید بر اساس به روز ترین اطلاعات در حوزه مورد نظر باشد و اهداف مخاطبان حتما در نظر گرفته شود.

جمع بندی

سئو معنایی یا semantic seo به معنی فرآوری اطلاعات و معانی بر اساس مفهوم آنها و ایجاد رابط بین آن ها است. از آنجایی که امروزه موتور های جستجو گر گوگل علاوه بر کلمات کلیدی و طول محتوا به معانی و مفهوم نیز توجه میکنند ، سئو معنایی با استفاده از الگوریتم های نوین عرضه شده به موتور های جست و جو گر گوگل این امکان را میدهد که بهترین نتیجه را بر اساس سرچ کاربر به او نمایش دهد. سمنتیک سئو به صاحبان کسب و کار و وب سایت ها کمک میکند تا رتبه بالا تری از گوگل دریافت کنند و امکان ماندن آنها در صفحه اول گوگل را بیشتر میکند. دانستن و کسب اطلاعات در مورد این موضوع برای تمام صاحبان وب سایت یا وبلاگ ضروری است.

منابع:

Dmroom.co
Jetserp.com
Kabodseo.ir
Seoedu.ir
Pmup.ir


برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران