تکنولوژی

Remote Surgery

Remote Surgery

Remote surgery چیست؟
امروزه تمامی علوم با سرعت چشمگیری در حال توسعه و پیشرفت هستند و علوم مربوط به پزشکی نیز از این قاعده مستثنا نیستند. Telemedicine یا پزشکی از راه دور یکی از نمونه های پیشرفت در این علم است که حدود 50 سال قبل پایه گذاری شده است. به طور کلی Remote surgery در شاخه تله مدیسین قرار میگیرد و به معنای جراحی از راه دور میباشد. در این روش نوین ، پزشک یا جراح قادر است توسط الگوریتم و ربات ها جراحی را از راه دور و بدون حضور فیزیکی انجام دهد. این عملیات به کمک ویدئو کنفرانس یا وب کنفرانس انجام میشود و معمولا علاوه بر جراحی که به صورت غیر حضوری جراحی را انجام میدهد پزشک دیگری حین عمل در کنار بیمار حضور دارد و علائم بیمار را گزارش میدهد.

در ادامه این مطلب به مزایا و محدودیت های جراحی از راه دور اشاره شده است که بیمار براساس شرایط شخصی اش میتواند تشخیص دهد ریموت سرجری میتواند بهترین انتخاب برای او باشد یا نه

مزایای جراحی از راه دور:


کاهش آلودگی
از آنجایی که عمل جراحی توسط بازوهای ربات انجام میشود و تماس فیزیکی را به حداقل می رساند احتمال آلودگی محل زخم و عفونت آن کمتر و خون ریزی کمتر میشود.

افزایش دقت
جراحی از راه دور با کمک دوربین های قوی و ریزبین انجام میشود و توسط آنها میتوان بافت هایی که مشاهده دقیقشان با چشم غیرمسلح دشوار است را ممکن ساخت. بنابراین دقت حین جراحی افزایش پیدا میکند.

دسترسی بهتر
همانطور که میدانید ریموت سرجری به معنای جراحی از راه دور است ، یعنی این امکان را برای بیمار و جراح فراهم میسازد بدون آنکه از لحاظ فیزیکی در یک مکان باشند عمل جراحی صورت بگیرد. برای مثال برخی بیماران ترجیح میدهند پزشک خاصی جراحی آنها را بر عهده گیرد یا پزشکی حاذق وجود داشته باشد که مردم از راه دور نیز قادر باشند او را به عنوان جراح انتخاب کنند. این امر سبب کاهش هزینه رفت و آمد شده و این مزیت دلیل بسیار خوبی برای انتخاب ریموت سرجری توسط بیمار است.

همکاری تیم جراحی
جراحی از راه دور توسط چند جراح انجام صورت میگیرد تا علائم حیاتی بیمار به طور دقیق چک و گزارش شود. از آنجایی که جراحی توسط بازو های ربات انجام میشود لرزش دست وجود ندارد و این موضوع باعث کاهش خونریزی و دقت در جراحی میشود. در این صورت احتمال برخورد اشیای آلوده با محل زخم بیمار کاهش میابد و از ورود عوامل بیماری زا به بدن بیمار جلوگیری میشود.

محدودیت هایی که تله سرجری ایجاد میکند:
با وجو مزایایی که تله سرجری دارد و به انتخاب بیماران زیادی تبدیل شده اما همچنان محدودیت هایی به وجود آورده است که باعث ترش و شبهه در بیماران شده است.

استرس بیمار
امروزه به دلیل عوارض که دارو های بیهوشی برای بیمار به دنبال می آورد تلاش میشود تا جای ممکن عمل جراحی به صورت اسپاینال انجام شود. برای مثال تصور کنید بیمار در یک اتاق تنها با بازوی های ربات جراح باشد ، این مسئله برای اکثر بیماران استرس آور است و ترس هنگام جراحی یا تکان خوردن بیمار ممکن است اثرات جبران نا پذیری را به دنبال داشته باشد.

امنیت
امنیت بیماران یکی از مسائل مهم در تله سرجری محسوب میشود و تا حدود زیادی سبب نگرانی بیماران و جراحان شده است. تصاویر مهمی از بدن بیمار هر لحظه در حال ارسال به جراح است و اگر در این بین حملات سایبری صورت گیرد یا مسائلی از همین قبیل ، ممکن است تصاویر با چند ثانیه تاخیر به دست پزشک برسد و بند آوردن خون ریزی را مشکل کند و یا در موارد بدتر به عضو بدن آسیب جدی وارد شود.

اتصال به شبکه جهانی اینترنت
لازمه قابل اجرا بودن تله سرجری اتصال قوی به شبکه اینترنت جهانی است. پر سرعت بودن و اتصال پایدار به اینترنت از نکات مهم حین جراحی است. از آنجایی که همه مردم دنیا از یک سرویس اینترنت استفاده نمیکنند گاهی جراحی از راه دور دور به امری غیر ممکن تبدیل میشود.


برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران