تکنولوژی

کدوم سیستم عامل بهتره

کدوم سیستم عامل بهتره

موضوع : سیستم عامل

حدود سال 1983 بود که شرکت معروف و نامدار مایکروسافت تصمیم گرفت که برای اولین بار شروع به ساخت سیستم عاملی به عنوان رابط گرافیکی برای کاربر کند . به نوعی دیگر مایکروسافت خواهان ساخت اولین واسط گرافیکی شد .

حالا واسط گرافیکی چیه ؟

واسط گرافیکی به مجموعه ای از نمادهای گرافیکی - دیجیتالی که در یک نرم افزار گنجانده شده است گفته میشود. این علامات و نماد های دیجیتالی و گرافیکی در نرم افزار به اشکال و حالات مختلف و متمایز نشان داده میشود .یعنی دیگر نیاز به prompt نویسی و دستور نویسی کاربر به صورت علنی نیازی نمی باشد و با دستورات و مراحل ئیچیده درون برنامه ای این عملیات ها صورت می گیرد .

خب اما ویندوز از کجا اومد؟!

ناگفته نماند که ویندوز اولین سیستم عامل نیست و چندین سیستم عامل مانند؛ GM-NAA , Manchester Mark و چندین سیستم عامل دیگر که در بازه ی دهه 50 تا دهه 70 میلادی به وجود امدند و درحال گسترش بودند . بگذریم /ویندوز از کجا اومد ؟ تقریبا دو سال بعد از اینکه مایکروسافت دست به ساخت واسط گرافیکی کاربر زد سیستم عامل معروف خود به اسم windows رو ارائه داد ولی این ویندوز از زمین تا اسمان ویندوز هایی که الان میشناسیم فرق دارد .

این از ویندوز ، مکینتاش و لینوکس از کجا اومدن؟

در سال 1991 دانشجویی که در دانشگاه هلسینکی فنلاند تحصیل میکرد به نام لینوس توروالدز دست به ساخت اولین نسخه سیستم عامل لینوکس زد . این سیستم عامل بر linux core شروع به کار کرد . در اول کار لینوس به تنهایی این سیستم عامل رو گسترش میداد تا اینکه چند سال بعد گروهی بزرگ از متخصصین و مهندسین کامپیوتر شروع به گسترش linux کردند . به این دلیل که جامعه ی بزرگی از مهندسین و صاحب نظران به انی حوضه وارد شدند چندین حالت مختلف لینوکس توزیع شد به عنوان مثال Ubunto , fedora ,centos, debian

و سیستم عامل معروف اپل "مکینتاش"

این سیستم عامل هم از لینوکس و هم از ویندوز بزرگتر هست همچنین از ان به عنوان اولین سیستم عامل شخصی دارای رابط کاربری یاد میشود . پروژه مکینتاش از اوایل سال ۱۹۷۹ به وسیله جف راسکین، کارمند اپل آغاز شد. در سپتامبر ۱۹۷۹ راسکین مجاز شد تا روی پروژه کار کند و در آغاز به دنبال یک مهندس کامپیوتر رفت که بتواند یک شکل اولیه داشته باشند و بعد از چند سال راسکین توانست یک تیم برای ساخت اولین مکینتاش درست کنند . و چندی بعد راسکین بر کنار شد و جای خودش را به استیو جابز افسانه ای داد .

حالا وقت مقایسه هستش

ویندوز محبوب ترین سیستم عامل رایانه های شخصی است. این یک سیستم عامل گرافیکی است که استفاده از آن آسان است و طیف گسترده ای از برنامه ها را برای آن در دسترس است. ویندوز برای کارهای روزمره مانند مرور وب، پردازش کلمه، ویرایش صفحه گسترده و ایمیل عالی است. با این حال، ویندوز نیز مستعد بدافزارهای بیشتری نسبت به مکینتاش و لینوکس است.

مکینتاش یک سیستم عامل گرافیکی محبوب دیگر است که برای رایانه های شخصی اپل استفاده می شود. این یک سیستم عامل نسبتاً گران است، اما دارای رابط کاربری کاربر پسند و طیف گسترده ای از برنامه ها است. مکینتاش برای کارهای خلاقانه مانند طراحی گرافیک، ویرایش فیلم و توسعه نرم افزار عالی است. همچنین نسبت به ویندوز در برابر بدافزارها مقاوم تر است.

ویژرگی

ویندوز

مکینتاش

لینوکس

محبوبیت

محبوب ترین

محبوب

نسبت به بقیه کمتر

قیمت

مقرون به صرفه

نسبتا گران

رایگان

رابط کاربری

گرافیکی

گرافیکی

گرافیکی یا متنی

طیف برنامه ها

گسترده

گسترده

محدود

امنیت

مستعد بد افزار های بیشتر

نسبتا ایمن

بسیار ایمن

انعطاف پذیر

نستا غیر منعطف

تقریبا منعطف

بسیار منعطف

قابل تنظیم

نسبتا غیر قابل تغییر

نسبتا قابل تنظیم

بسیار ازاد

Open source

استفاده برای

روزمره،بازی،توسعه نرم افزار

کار های خلاقانه ، توسعه نرم افزار ، امنیت شبکه

کارهای پیشرفته، توسعه نرم افزار ، سرور ، امنیت شبکه

لینوکس یک سیستم عامل منبع باز رایگان است که برای رایانه های شخصی، سرورها و دستگاه های تلفن همراه استفاده می شود. این یک سیستم عامل نسبتاً پیچیده است، اما بسیار انعطاف پذیر و قابل تنظیم است. لینوکس برای کارهای پیشرفته مانند توسعه نرم افزار، سرور و امنیت شبکه عالی است. همچنین نسبت به ویندوز و مکینتاش در برابر بدافزارها مقاوم تر است.

منابع و ماخذ :

Bard.google.com

Fawikipedia.com

Rayamag.com


برای ارسال دیدگاه لطفا ثبت نام کنید

نظرات کاربران